Menu
 • NKP Fiľakovský hrad

  NKP Fiľakovský hrad (Foto: Z. Schnelczer)

 • Budova Vigadó

  Budova Vigadó (Foto: G. Illés)

 • Kaštieľ Berchtoldovcov

  Kaštieľ Berchtoldovcov (Foto: Z. Schnelczer)

 • Mestský park

  Mestský park (Foto: Z. Schnelczer)

 • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor

  NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor (Foto: Z. Schnelczer)

 • Novohradské turisticko-informačné centrum

  Novohradské turisticko-informačné centrum (Foto: Mesto Fiľakovo)

 • Mestský úrad

  Mestský úrad (Foto: archív mesta Fiľakovo)

Kontakty
Mestský úrad Fiľakovo
Radničná 25, 986 01 Fiľakovo
tel., fax: +421-(0)47-4381001
email: mesto@filakovo.sk

Úradné hodiny MsÚ:
Po.-Št.: 7.30-11.30/12.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Klientske centrum:
Po.-Št.: 7.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Fiľakovský mužský spevácky zbor Pro Kultúra vlani oslávil svoju storočnicu. V rovnakom období bola vydaná s výstavou rovnomenná publikácia, zaoberajúca sa históriou spolku, ktorej autormi sú Jozef Puntigán a skalný člen zboru, Jozef Jakab. Na patričnú jubilejnú oslavu a predstavenie knihy sa kvôli protipandemickým opatreniam čakalo takmer jeden rok, pričom aj otvorenie spomínanej výstavy sa uskutoční až tohto roku.

Hoc mužský zbor datuje svoje založenie do roku 1920, málokto vie, že v našom meste vznikol spevokol už v roku 1883 v rámci Remeselníckeho združenia Fiľakovo, ktorý pôsobil pod názvom Fiľakovský spevokol remeselníkov (Füleki Iparos Dalárda). Nástupca spevokolu, fiľakovský Maďarský spevokol, považovaný za predchodcu súčasného zboru, vznikol 5. decembra 1920. Jeho iniciátorom bol  Pavol Mocsáry st., užívateľ panstva grófa Cebriána. Mal rád hudbu, vynikal ako huslista a stal sa  prvým predsedom Maďarského spevokolu. Zbormajstrom bol učiteľ Ján Benkó. Na výstave bude pomocou obsiahlych informačných panelov predstavená rušná história mužského speváckeho zboru a jeho významnejšie míľniky. Ďalej nám prinesie možnosť nahliadnuť do organizačných zmien spolku a života viacerých jeho členov. Záujemcovia budú mať v rámci expozície možnosť prezrieť si aj víťazné poháre, získané ocenenia a zástavy dokazujúce úspešné účinkovanie spevokolu, ako aj momentky zachytávajúce jeho pôsobenie.

Poznáme len málo združení, ktoré sa môžu pýšiť takou minulosťou. Na otázku, čo je tajomstvom dlhoveko fungujúceho kolektívu, nám môžu dať odpoveď slová súčasného zbormajstra, Mikuláša Fehéra: „Roky a desaťročia v ľudských vzťahoch je možné preklenúť len pomocou šťastia. Len šťastie je schopné spojiť a uceliť kolektív navzájom cudzích ľudí, z ktorých každý ma odlišné zvyky a rozdielne hodnotové postoje. Šťastie a úspech. Tento stavebný materiál drží spolu aj členov Fiľakovského mužského speváckeho zboru Pro Kultúra.“ Pokiaľ máte záujem nahliadnuť do života jedného z najdlhšie fungujúcich kolektívov v meste, pozývame vás na vernisáž výstavy, ktorá sa uskutoční 6. októbra 2021, od 16:30 hod. v Mestskom vlastivednom múzeu vo Fiľakove. Výstava bude sprístupnená do 21. novembra 2021. Všetkých záujemcov srdečne očakávame!

Plagát - História (viac ako) 100-ročného speváckeho zboru

Webstránka využívá k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním webstránky vyjadrujete súhlas s požívaním cookies.
Ďalšie informácie Ok