Menu
 • NKP Fiľakovský hrad

  NKP Fiľakovský hrad (Foto: Z. Schnelczer)

 • Budova Vigadó

  Budova Vigadó (Foto: G. Illés)

 • Kaštieľ Berchtoldovcov

  Kaštieľ Berchtoldovcov (Foto: Z. Schnelczer)

 • Mestský park

  Mestský park (Foto: Z. Schnelczer)

 • NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor

  NKP Farský kostol nanebovzatia Panny Márie a františkánsky kláštor (Foto: Z. Schnelczer)

 • Novohradské turisticko-informačné centrum

  Novohradské turisticko-informačné centrum (Foto: Mesto Fiľakovo)

 • Mestský úrad

  Mestský úrad (Foto: archív mesta Fiľakovo)

Kontakty
Mestský úrad Fiľakovo
Radničná 25, 986 01 Fiľakovo
tel., fax: +421-(0)47-4381001
email: mesto@filakovo.sk

Úradné hodiny MsÚ:
Po.-Št.: 7.30-11.30/12.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

Klientske centrum:
Po.-Št.: 7.30-16.00
Piatok: 7.30-11.30

szecsenySzécsény

Mesto Szécsény sa nachádza v Maďarsku, v severnej časti župy Nógrád pri slovenských hraniciach, v údolí rieky Ipeľ. Podľa administratívneho členenia k nemu prináležia aj dve usadlosti na brehu Ipľa: Pösténypuszta, a Benczúrfalva, nachádzajúca sa vo vzdialenosti 4 km od mesta. Počet obyvateľov o niečo presahuje cez 6000. Artefakty získané počas archeologických prieskumov dokazujú, že údolie Ipľa a priľahlej sečianskej kotliny bolo osídlené už v neolite. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1229. Jeho najväčší rozkvet sa datuje do prvej polovice XIV. storočia, kedy nadobudne podobu poľnohospodárskeho mestečka a stáva sa centrom okolitých obcí. V roku 1332 dostal vojvoda Tamás Szécsényi povolenie od pápeža Jána XXII. na založenie františkánskeho kláštora. V listine Karola Róberta vydanej 5. mája 1334 udelil kráľ pre Szécsény štatút mesta. Následne sa dokončila výstavba kostola, kláštora a postavil sa kaštieľ. V roku 1552 sa mesto dostalo pod tureckú nadvládu. Po niekoľkých neúspešných pokusoch, v roku 1593 znovuobsadili mesto uhorské vojská, čo bolo dôležité s ohľadom na banské mestá horného Uhorska. Szécsény sa v roku 1663 opäť dostal pod tureckú nadvládu, až v roku 1683 ho definitívne oslobodia vojská poľského kráľa Jána Sobieského vracajúceho sa z Viedne. Neskôr vypukne mor a mesto takmer úplne vyľudnie. O jeho opätovné osídlenie sa zaslúžili františkáni, ktorí poslali do mesto okrem iných Jánosa Bárkányiho, vychovávateľa Ferenca Rákócziho II. V roku 1705 zvolal Ferenc Rákóczi II. krajinský snem - na rozdiel od pôvodného plánu do mesta Szécsény - na ktorom zvolili Rákócziho za uhorského kniežaťa. Koncom XVIII. storočia pustošil v meste požiar. Po porážke revolúcie a boja za slobodu v r. 1848/49 obsadili mesto cisárske vojská. V r. 1886 bol Szécsény zbavený štatútu mesta. Rýchlosť ďalšieho rozvoja výrazne nenapredovala ani po prelome storočia a ďalšie prekážky znamenala Trianonská dohoda, ako aj druhá svetová vojna a revolúcia v roku 1956. Rozvoj naštartoval od šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, výsledkom čoho bolo, že v januári 1986 Szécsény opäť nadobudol štatút mesta. Od tej doby žije obec každodenným životom mesta, ako najvýznamnejšie vzdelávacie, kultúrne a turistické centrum regiónu. V uplynulom desaťročí sa mesto znovuzrodilo. Zo zdrojov EÚ získalo historické jadro mesta novú podobu, renovovali sa verejné inštitúcie vrátane škôlky, školy, kultúrneho domu, knižnice, mestského úradu a zdravotného strediska. Podobne sa podporou EÚ naskytne príležitosť aj na rozvoj činnosti týchto inštitúcií.

Kontaktné údaje:
Mestský úrad - Szécsény Városi Polgármesteri Hivatal, 3170 Szécsény, Rákóczi út 84.
Tel.: +36-32-370-199; +36-32-370-237, fax: +36-32-370-170,
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., www.szecseny.hu


Salgótarján

www.salgotarjan.hu


Bátonyterenye

www.batonyterenye.hu


Szigethalom

www.szigethalom.hu

Používame cookies
Webstránka využívá k poskytovaniu služieb nevyhnutné súbory cookies, ktoré zabezpečujú správne fungovanie webovej stránky.