Koncerty, kreatívne programy, besedy, predstavenia a premietania filmov čakajú záujemcov na tohtoročnom festivale UDVart, ktorý sa uskutoční 4-ho až 6-ho júla vo Fiľakove. Okrem slovenských hostí na trojdňovom umeleckom festivale účinkujú aj umelci maďarského, českého, rómskeho, sýrskeho a okcitánskeho pôvodu.

Vo dvore Mestského vlastivedného múzea sa budú striedať hudobné programy a besedy literárne či kultúrne. Vystúpi slovenská skupina Peter Lipa Band, česká kapela Frajara Putika a kapely z Maďarska: Parno Graszt a formácia Első Pesti Rackák pod vedením Györgya Ferencziho, ktoré prinášajú world music s fúziou rôznych hudobných štýlov. Koncert dua gitara-vibrafón v podaní hudobníkov Štefana Szabóa a Jána Fialu ponúka zážitok milovníkom hudby, tak ako aj okcitánsky hudobník, Miquéu Montanaro z Francúzska. Festival bude obohatený aj v tomto roku večerným kinom, premietaný bude film Čiara.  Scenárista filmu, pôvodom z Lučenca, Peter Balko tiež navštívi podujatie, rozhovor s ním bude viesť Klaudia Mikuš Kovácsová. Prvýkrát sa uskutoční aj divadelné predstavenie v rámci festivalu v podaní divadla Kumšt, v ktorom sa predstavia herci Gregor Hološka, Csongor Kassai a Martin Mňahončák.

Počas trojdňového festivalu sa uskutočnia aj programy v maďarskom jazyku: napr. besedy so spisovateľmi, diskusia s islamológom Attilom Kovácsom a vystúpia aj predstavitelia slam poetry. Novinkou bude tzv. Sprievodca do sveta opery, v rámci ktorého pomocou rozprávača  operní speváci približujú najkrajšie Mozartove duety o láske.

Program obohacujú rôzne workshopy, tvorivé dielne, výstavy, prednášky, večerné projekcie na steny, filmový kútik, lezecká stena, stolný futbal, stan spoločenských hier, knižný bazár a  programy pre deti. Bude fungovať chill stan pre tých, ktorí sa chcú trošku uvoľniť a labužníci budú môcť zahnať smäd remeselníckymi pivami. Organizátorom podujatia je Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove, spoluorganizátor Hradné múzeum vo Fiľakove. Festival UDVart 2019 a programy projektov Umelecká dielňa FOLT, VI. Medzinárodný divadelný festival a LiteraTúra VI. sa realizujú s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Podprogram Hudobné ročné obdobia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Informácie o festivale nájdete na oficiálnej stránke festivalu UDVart www.udvartfestival.com, alebo na facebookovej stránke www.facebook.com/udvartfest.