Mamičky a ich ratolesti z Fiľakova majú dôvod na radosť. Detské ihrisko v mestskom parku sa po rokoch dočká veľkej obnovy. Mesto v spolupráci s partnermi, Nadáciou Veolia a Stredoslovenskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou a.s., zainvestuje do náhrady všetkých starých detských prvkov novými. S prácami by mali začať v letných mesiacoch.

Samospráva Fiľakova v spolupráci s Nadáciou Veolia a Stredoslovenskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou a.s. zainvestuje do detského ihriska v mestskom parku. Preliezky, kolotoč a ostatné prvky, sú už v zlom technickom stave a niektoré z nich už nespĺňajú súčasné bezpečnostné normy. Jedným z nich je aj kovový kolotoč, ktorý je v parku desaťročia. „Pre mnohých z nás má sentimentálnu hodnotu, bol súčasťou detstva niekoľkých generácií. Avšak, dnes už nespĺňa požadované normy, pre deti môže byť nebezpečný, preto ho budeme musieť odstrániť,“ povedal primátor Attila Agócs. Niektoré z ostatných prvkov, ktoré budú použiteľné, zrepasujú a následne rozmiestnia v iných častiach mesta, predovšetkým na sídlisku Farská lúka.

Nové detské ihrisko bude stáť približne 22-tisíc eur. Z nich 12-tisíc venujú spomínaní partneri cez dodávateľa Veríme v Zábavu s.r.o.. Z nich do parku zakúpia dvojmiestnu hojdačku, zatrávňovacie rohože, kombinovanú vežu, pružinovú a prevažovaciu hojdačku, agátový kolotoč, malý altánok, odpadkový kôš, kresliacu tabuľu a infotabuľu. Mesto uhradí zvyšných približne 10-tisíc eur, z ktorých deťom zakúpi kombinovanú 4-vežu. Jednotlivé veže budú prepojené lávkami, valcami a inými prvkami, budú použité lezecké steny a odolné sklolaminátové šmýkačky. Tento hrad bude postavený z guľatiny agátového dreva, ktoré je pre deti najbezpečnejšie. Zo zvyšku financií mesto vybuduje okolo ihriska oplotenie podobné tomu okolo ihriska na Ulici 1. mája. „Aj keď je to oplotenie nízke, osvedčilo sa nám to. Chráni najmä pred znečisťovaním priestoru psami, ale slúži aj na vymedzenie pozemku,“ doplnil primátor s tým, že práce by sa mali začať v letných mesiacoch. Detské ihrisko plánujú dokončiť do augusta.

Klaudia Kovácsová
hovorkyňa mesta